Akademia Praktyk Teatralnych "Gardzienice" powstała z inicjatywy Włodzimierza Staniewskiego we wrześniu 1997 roku i działa na podstawie sformułowanych przez niego założeń programowych.
Kursy odbywają się w rocznym lub dwuletnim cyklu. Sesje Akademii trwają 4-5 dni każdego miesiąca, odbywają się w Gardzienicach i w Lublinie, a także – przy okazji festiwali, sympozjów i wypraw – w innych miejscach Polski i zagranicy.
Po roku nauki studenci przygotowują - i prezentują w ramach repertuaru Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice – swój spektakl finalny. Opiekę artystyczną nad tą pracą sprawuje Włodzimierz Staniewski lub osoba ze ścisłej konstelacji Teatru Gardzienice.
Program Akademii skupia się wokół następujących tematów:
Unikatowość Akademii Praktyk Teatralnych "Gardzienice" zawiera się między innymi w:
Uczestnicy wyłaniani są spośród kandydatów z Polski i zagranicy na podstawie przesyłanych zgłoszeń i sesji kwalifikacyjnych.
Są to między innymi: animatorzy kultury w środowiskach lokalnych, instruktorzy i aktorzy amatorskich zespołów teatralnych, studenci i absolwenci – głównie kierunków humanistycznych i szkół teatralnych.
Po ukończeniu kursu adepci Akademii otrzymują certyfikaty jej ukończenia sygnowane przez wszystkich wykładowców i prowadzących zajęcia.
Wybrani studenci Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice uczestniczą w przedsięwzięciach realizowanych zarówno w Ośrodku Praktyk Teatralnych "Gardzienice" (w maratonach teatralnych realizowanych w ramach repertuaru teatru) jak i w wyjazdach i występach w Polsce i za granicą. Niektórzy uczestniczą w międzynarodowych sesjach warsztatowych Summer Intensive, organizowanych rokrocznie dla aktorów i reżyserów spoza Polski zainteresowanych działalnością Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice".
Studenci Akademii inicjują i prowadzą wiele projektów animatorskich i artystycznych, np.: Festiwal Teatrów Błądzących, Festiwal „Off-Konfrontacje”, koncerty, warsztaty i wykłady.
Spektakle finalne poszczególnych roczników Akademii:
Prowadzący
Zajęcia Akademii prowadzone są przez zespół artystyczny Ośrodka Praktyk Teatralnych, współpracowników (aktorzy, muzycy, scenografowie, reżyserzy, animatorzy kultury) oraz polskich i zagranicznych twórców teatralnych, artystów, wykładowców uniwersyteckich, literatów, badaczy i reprezentantów kultur tradycyjnych.
Zespół artystyczny Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" prowadzi zajęcia skoncentrowane wokół następujących tematów:
Wykłady i zajęcia warsztatowe prowadzili między innymi:
Kazimierz Braun – reżyser, autor książek o teatrze, profesor w Buffalo University (USA),
Piotr Cieplak – reżyser teatralny,
Małgorzata Dziewulska – reżyser, autorka książek o teatrze, dramaturg w Teatrze Narodowym,
Alison Hodge – reżyser, autorka prac i na temat teatru (Anglia),
Jurij Illjenko – reżyser filmowy (Ukraina),
Leszek Kolankiewicz – antropolog teatru, profesor Instytutu Kultury Polskiej UW,
Krzysztof Majchrzak – aktor teatralny i filmowy,
Krzysztof Miklaszewski – aktor teatru „Cricot 2″ Tadeusza Kantora, reżyser teatralny i filmowy,
Jan Peszek – aktor teatralny i filmowy,
Andrzej Seweryn – aktor teatralny i filmowy,
Maciej Rychły – muzyk, założyciel zespołu Kwartet Jorgi,
Ireneusz Guszpit - autor książek o teatrze, wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim,
Philip Zarrilli – reżyser, praktyk indyjskiej sztuki walki kalaripajatu (Anglia),
Krzysztof Rutkowski –autor wielu książek, znawca twórczości Adama Mickiewicza (Francja),
Bohdan Stupka – aktor teatralny i filmowy (Ukraina),
Zbigniew Taranienko – estetyk, filozof, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim,
Joanna Słowińska – pieśniarka związana z Piwnicą pod Baranami i muzyką tradycyjną,
Ellen Stewart – reżyser, założycielka Teatru LaMamma (USA),
Per Borg – reżyser, aktor, założyciel Teatru Stella Polaris (Norwegia),
Mirosław Kocur – autor książek o teatrze,
Andrzej Stasiuk – pisarz,
Adam Ferency - aktor teatralny i filmowy,
Jarosław Gajewski – aktor teatralny i filmowy,
Nam Bui Ngoc – mistrz wschodnich sztuk walki
Marcin Bornus Szczyciński – muzykolog,
Roman Kumłyk i zespół „Czeremosz” – muzycy tradycyjni (Ukraina),
Wojciech Dudzik – autor książek o teatrze, profesor Instytutu Kultury Polskiej UW,
Tadeusz Kornaś – autor książek o teatrze,
Krzysztof Bielawski - filolog klasyczny, założyciel wydawnictwa "Homini";
aktorzy poprzednich Konstelacji teatru "Gardzienice" i wielu innych.
Niektóre publikacje i realizacje filmowe na temat Akademii:
Folder „Akademia Praktyk Teatralnych”, 1998
Folder „Akademia Praktyk Teatralnych – kalendarium 1999-2003″
„Konteksty” 1-4, 2001
„Die polnische Akademie fűr Theaterpraktiken Gardzienice” Carena Schlewitt, „Theater der Zeit”, III/IV 1999
Film „Akademia Praktyk Teatralnych” (realiz. Paulina Brzezińska, Joanna Holcgreber, 2000)
W archiwum Ośrodka znajdują się raporty studentów oraz rejestracje audio i video większości przedsięwzięć i zajęć, które odbyły się ramach Akademii.
Działalność Akademii jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(...) Młodzież miasta musi mieć miejsce, w którym wyobraźnię rozbudza się nie tylko przy pomocy konwencjonalnych metod szkolnych, ale poprzez wciąganie jej do prac artystycznych i organicznikowskich, posiadających walory duchowe i najwyższe wymagania specjalistyczne.
Miejsce takie musi być wyłączone z kontekstu urbanistycznego, w którym wszystko robione jest pośpiesznie i fasadowo.
Musi gwarantować możliwość skupienia i przeżywania jego środowiskowych wartości. Musi być „nowym naturalnym środowiskiem sztuki i kształcenia”. Środowiskiem, w którym trud istnienia staje się zaczynem dla tworzenia.
Pobyt w takim miejscu powinien być treningiem wyobraźni. Powinien budować poczucie wewnętrznej wolności.(...)
Fragment 'Memoriału' Włodzimierza Staniewskiego złożonego w Ministerstwie Kultury i Sztuki w 1996 roku
Koordynatorem działalności Akademii jest Mariusz Gołaj – aktor i współrealizator większości przedsięwzięć Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice".
Akademię Praktyk Teatralnych koordynuję od ponad dziesięciu lat.
Poświęcam temu co najmniej siedem dni każdego miesiąca – dwa dni (rozłożone w ciągu miesiąca) na rozmowy z Włodzimierzem Staniewskim na temat koncepcji kolejnych sesji, na rozmowy z zaproszonymi na sesje gośćmi, którzy poprowadzą swoje zajęcia, na rozmowy z kolegami z zespołu na temat ich wątków pracy ze studentami, na opracowanie harmonogramu kolejnej sesji, korespondencję ze studentami, przygotowanie zaplecza.
A potem już tylko 5 dni pracy ze studentami – od dziesiątej do dwudziestej czwartej, od porannych ćwiczeń do biegu nocą.
Na każdej sesji, codziennie prowadzę swój wątek pracy, czuwam nad realizacją harmonogramu dnia, dbam o miejsca w jakich realizowane są kolejne wydarzenia, ale i o zastawiony stół do posiłków, i ogień w kominku, i ciepło w wynajmowanych pokojach na wsi.
Dbam o gości – wybitnych wykładowców i artystów; żeby stworzyć im najlepsze warunki; by tych kilka, czasem kilkanaście godzin pracy z „gardzienicką młodzieżą” mogły stać się istotnym wydarzeniem intelektualnym, dydaktycznym, artystycznym, żeby dla studentów Akademii były one spełnieniem i olśnieniem.
Włodzimierz Staniewski widzi każdą sesję Akademię jako kilkudniowe, ciągłe wydarzenie artystyczne, nieustanną, intensywną próbę, przygodę z teatrem. Praca z ciałem, głosem, pieśnią, wykłady, podejmowane wątki pracy teatralnej mają rozwijać wiedzę i wrażliwość studentów, budzić intelektualny niepokój, głód nowych doświadczeń i poszukiwań. Dawać radość w dotykaniu tego co teatralne ale i tego co ludzkie, tego co starożytne ale i współczesne, co lokalne i uniwersalne.
Studenci Akademii Praktyk Teatralnych - w większości ludzie młodzi, zdolni, wybrani - otrzymują w "Gardzienicach" doświadczenie obszerne i wyjątkowe. Po ukończeniu kursu, większość z nich ma je za drogowskaz w bojowaniu z codziennym kurzem bylejakości. Tworzą teatr, działają na polu animacji kulturalnej, są aktywni, doświadczeni. Akademia nie chroni ich jednak przed ich własnym losem; pomaga jedynie formułować pytania egzystencjalnie i artystycznie istotne. I nie daje gwarancji sukcesu w ich zmaganiach w błądzeniu.
Mariusz Gołaj